Jaké účinky má káva na lidský organismus? Kdy může prospět a kdy naopak uškodit?

O tom, že kofein stimuluje mozkovou činnost, se přesvědčuje každodenně celá řada studentů učících se na zkoušky i pracovníků nestíhajících termíny svých projektů. Krátkodobá stimulace centrální nervové soustavy je potřeba, aby nás udržela bdělé a pomohla nám dokončit vše, co se od nás žádá. Jaký vliv má ale pití káv na naše zdraví? Škodí nám, jak často proklamují někteří zdravotní poradci, nebo naopak prospívá?

Konzumace kávy v přiměřeném množství lidskému zdraví prospívá

Podle nedávných výzkumů prestižních vědeckých institucí pití kávy lidskému zdraví prospívá. Samozřejmě ale v přiměřeném množství, což znamená jeden až dva šálky denně. Budete-li to s kávou přehánět, zaděláte si naopak na zdravotní problém, což ostatně platí nejen u kávy. Pozitivní spojitost však byla prokázána mezi konzumací kofeinu a nižším rizikem předčasného výskytu některých chorob jako například mrtvice, Alzheimerovy demence či Parkinsonova onemocnění. Zajímavé je, že kofein si poradí i s již rozběhlým onemocněním Alzheimerovým syndromem. Sice jej plně nevyléčí, ale alespoň zmírní nepořádek v hlavě a pacient je schopen po nějakou dobu alespoň částečně vnímat okolní svět. Pravidelným pitím kávy je možné předcházet i rozvoji některých typů diabetu a samozřejmě do sebe dostat i velké množství antioxidantů, které chrání buňky před poškozením a zpomalují stárnutí.

Některým věkovým kategoriím konzumentů ale může kofein i ublížit

Na druhou stranu není všechno zlato, co se třpytí. I pití kávy má svá rizika. Ta spočívají především ve vysoké spotřebě, což znamená více než cca 6 až 7 šálků denně. Kofein je nebezpečný také pro některé věkové skupiny. Například ženám procházejícím menopauzou může ve zvýšené míře napomoci k vyplavování vápníku z kostí a tedy rychlejšímu vzniku osteoporózy. Při vynechání pravidelného šálku kávy vás mohou dokonce postihnout abstinenční příznaky spočívající v bolestech hlavy a žaludku. V případě kávy tedy platí více než kde jinde, že nic se nemá přehánět.

Za kvalitní kávou nemusíte na kraj světa

Opravdu dobrou kávu si můžete připravit i u vás doma. Stačí vědět jak na to a mít k dispozici opravdu dobrá kávová zrna a čistou vodu bez nežádoucích příměsí. Ve většině domácností kohoutková voda dosahuje poměrně vysoké kvality, přesto ale obsahuje některé příměsi, které mohou kazit chuť kávy a způsobovat nevzhledné povrchové zabarvení nápoje v hrnku. Proto je potřeba vodu filtrovat, k čemuž nejsnáze poslouží filtrační konvice. Pro její správnou funkci ale nezapomínejte včas měnit filtrační náplň, která se po určité době používání zanáší. Základem kvalitní čisté vody je také pravidelné odstraňování vodního kamene z vašeho kávovaru či varné konvice. Vodní kámen nejenže ničí vaše přístroje, ale může mít i negativní dopad na vaše zdraví. Proto k jeho odstraňování používejte vždy pouze profesionální čisticí prostředky, které jej odstraní hned napoprvé, a vy si budete moci užít dokonale čisté vody pro přípravu vaší kávy.

Publikováno: 28. 05. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Milena Hájková