Jaký je život s cukrovkou?

Věděli jste, že diabetes je na světě nejrozšířenějším onemocněním? V Česku jím trpí více než milion lidí, což je tedy asi každý desátý člověk. Na vině je jiný životní styl než kdysi a také vyšší délka života. Nemoc sama o sobě však není zase tolik život omezující. U diabetu rozlišujeme typy. Typem 2 trpí většina diabetiků, více než 90 %, obvykle postihuje osoby ve středním či vyšším věku. Diabetes 1. typu se vyskytuje v dětském věku v důsledku poškození slinivky břišní. Jmenovatele však mají společného – je jím snížená tvorba či celková absence inzulinu, jež v těle udržuje správnou hladinu krevního cukru.

Jídelníček uzpůsobte cukru

S diabetem je obvykle spojená dieta, pravdou však je, že váš jídelníček se nemusí příliš lišit od jídelníčku zdravého člověka. Není nutné z něj rapidně něco vyřazovat, i když byste měli omezit příjem cukrů a sacharidů, a to zejména u diabetu 2. typu. Vynechávejte ovoce plné cukru, jako jsou třeba hrozny, také byste měli méně solit, protože sůl ovlivňuje krevní tlak a zvyšuje chuť k jídlu. Naopak zvyšte příjem vlákniny a proteinů. Zapomeňte však na drastické diety, ty ničemu nepomohou. Glukometry vám pomohou ověřit, jakou máte hladinu cukru před jídlem a po jídle, díky tomu si časem uděláte představu, jaké recepty vám vyhovují a které způsobují velký vzestup hladiny cukru.

Pohyb je klíčový

Lidé trpící diabetem by měli obzvlášť dbát na udržování zdravé hmotnosti. Velkou roli v léčbě cukrovky kromě toho hraje pohyb. Začněte se hýbat, třeba se vám podaří shodit pár kil. Není přitom vůbec nutné chodit do posilovny, postačí i prostá chůze, 30-60 minut chůze denně je ideální. Vychvalované je také plavání, jež má malou zátěž pro pohybový aparát. Pro starší pacienty je ideální nordic walking, mladší mohou zvolit cyklistiku či aerobik. Diabetes je sice vážná nemoc, avšak dá se s ní žít zcela plnohodnotný život.

Publikováno: 17. 03. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Milena Hájková