Guarana: přírodní všelék, který vám zvedne náladu

Paulinie nápojná je odpradávna vysoce ceněnou rostlinou jihoamerických indiánů. Semena této rostliny jsou známa pod názvem guarana. Původ tohoto pojmenování je možné vypátrat až u jednoho kmene jihoamerických indiánů, kteří si říkali Guarané. Právě ti objevili povzbudivé a stimulační účinky guarany. Traduje se, že jim na cestách jediný šálek nápoje z guarany vystačil na celý den.

Hlavní složkou guarany je kupodivu kofein

Na rozdíl od kávy se ale kofein, který je v případě guarany označován jako guaranin, uvolňuje mnohem pomaleji a má delší účinky. Mohou za to složitější chemické vazby a zejména vysoká koncentrace. Ta je mnohem vyšší než v případě kofeinu obsaženého v kávě. Stimulační účinky guaraninu tak na sobě můžete pocítit ještě po 6 až 8 hodinách.

Zapomeňte na čokoládu, obalte si nervy guaranou

Kromě guaraninu obsahuje tato rostlina také theobromin, který najdeme mimo jiné i v kakaových bobech a čaji. Právě tato látka nám uklidňuje nervy v čokoládě a kakau. Díky ní tak často saháme po tabulce čokolády ve chvíli, kdy se necítíme úplně dobře. Na rozdíl od čokolády ale guarana nezvyšuje váhu. Díky svým pozitivním schopnostem na oddálení pocitu hladu a navození sytosti naopak pomáhá tělesnou hmotnost redukovat.

Dar od bohů

Indiáni věřili, že síla a vitalita, kterou jim guarana dává je darem božského dítěte, jehož oči jim plody této rostliny připomínaly. I my dnes můžete těžit z pozitivních vlastností tohoto až 10 m vysokého keře z amazonských pralesů. Guarana se velké oblibě těší zejména v Brazílii, kde je konzumována podobným způsobem jako u nás káva. Právě z Brazílie se k nám dováží prášek z guarany, případně z něho vylisované tablety, které lze pravidelně užívat a zajistit si tak stálou vitalitu a vysokou vytrvalost i ve stresujícím prostředí. Zvláště dámy uvítají pozitivní vliv guarany na zrychlování metabolismu a odbourávání tuků.

Guarana vám zlepší trávení

Guaranu je dobré sebou přibalit i na cesty, případně do kufru, jedete-li na exotickou dovolenou. Nadrcená semena této zázračné rostliny pomohou od zažívacích obtíží spojených s cestováním. Poradí si jak se zácpou, tak s průjmem a při vleklých zažívacích obtížích pomohou obnovit přirozené složení střevní mikroflóry.

Publikováno: 28. 02. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Milena Hájková