Co se stane s vaším tělem, když to přeženete s kofeinem? A jaké následky bude mít naopak jeho vyřazení?

Jestliže jste doposud byli zvyklí konzumovat několik šálků kávy denně a v náhlém záchvatu zdravého životního stylu kávu ze svého života úplně vyřadíte, můžete pociťovat stavy podobné abstinenčním příznakům. Tělu ale nesvědčí ani příliš vysoké množství přijatého kofeinu. Kde je tedy hranice a jak na sobě poznáte, že vaše tělesné obtíže souvisí s kofeinem?

Pro některé lidi může být kofein nebezpečný

Jak poznáte, že se to týká také vás? Běžný člověk odbourává kofein obsažený v jednom šálku espresa až 5 hodin. Jestliže na sobě budete pociťovat účinky kofeinu i déle než je tento interval, je možné, že máte pomalejší metabolismus kofeinu a měli byste si na něj dát pozor. Toxicitu kofeinu na sobě můžete zpozorovat, jestliže přijmete naráz množství okolo 1 gramu. Měli byste vědět, že na předávkování kofeinem můžete dokonce zemřít. Vysoký příjem kofeinu můžete mít, pokud naráz pijete kávu, používáte předtréninkovénakopávače pro sportovce a doplňujete je například o energetické nápoje. Kofein se ve zvýšené míře vyskytuje také v sycených slazených limonádách.

Jak se vysoké dávky kofeinu v těle projevují?

Prvními příznaky předávkování kofeinem jsou bolesti hlavy, nervozita a neklid, ale také třes rukou, bušení srdce a zažívací problémy. Přijmete-li více než 15 mg kofeinu na jeden kilogram vaší váhy, může pro vás být kofein toxický. Zhruba desetinásobná dávka pak již může způsobit smrt. V případě, že máte podezření na předávkování kofeinem, snažte se zůstat v klidu, doplňovat tekutiny a v případě, že to již nebudete zvládat, raději si zavolejte záchranku. Jak ale předcházet tomu, abyste se dostali do tohoto stavu? Vylučte ze svého těla kofein. Dělejte to ale postupně, abyste si nezpůsobili abstinenční příznaky.

Jak vypadají abstinenční příznaky při vysazení kofeinu?

Podobně jako v případě jiných drog. Mohou se objevit úzkosti, poruchy soustředění, ospalost, únava, bolest hlavy a další. Sami si můžete vyzkoušet, co s vámi taková pauza udělá. Nechcete-li zažít abstinenční příznaky, vysazujte kofein postupně. V prvním kroku může běžnou kávu nahradit káva bez kofeinu, v dalším kroku snižte frekvenci, se kterou konzumujete energetické nápoje. Tempo ale zbytečně nezrychlujte, abyste se necítili jako hadrová panenka. Zaměřte se na odvedení pozornosti od vašeho záměru, aby vám ho hlava nesabotovala. V prvním týdnu se můžete například naučit, jak připravit kávu bez kofeinu tak, aby vám chutnala. Další změny můžete nasadit až za týden. Postupnými kroky se lze dopracovat na téměř úplné vysazení kofeinu, aniž byste na sobě pocítili abstinenční příznaky.

Publikováno: 10. 08. 2021

Kategorie: Lifestyle

Autor: Milena Hájková