Při jídle se nemluví
,,Při jídle se nemluví!“ Toto rodičovské napomenutí jsme mnozí slýchávali v dětských letech a slyší to i naše děti, když se výjimečně sejdeme u jednoho stolu. Ale při jídle se mluví.
Společné stolování má pro rodinu zásadní význam z hlediska její soudržnosti. V době, kdy je život rodičů i dětí plný povinností, stávají se společné obědy nebo večeře nejlepší chvílí k tomu, aby se probraly novinky, přání i plány. Rodiče jsou pro děti nejvýznamnějším vzorem, který napodobují v dobrém i ve špatném - při společném jídle pozorně sledují, jak se k sobě rodiče chovají, jak mluví o práci, o všedních starostech a samozřejmě, jak se zajímají o své potomky. Společné stolování znamená, že je rodina ráda spolu (a to ne jenom při štědrovečerní večeři a rodinných oslavách - svatby, promoce apod.), že si dokáže na sebe udělat čas a že jejím členům na sobě záleží. A to je hrozně moc
V dnešní době je vzácností, když se rodina sejde u jednoho stolu a ve stejný čas. Rychlý, aktivní životní styl změnil způsob rodinného stolování. Maminka jí v průběhu vaření oběda nebo večeře, tatínek si s jídlem sedne na gauč v obývacím pokoji a sleduje fotbalový nebo hokejový zápas a děti si zalezou do dětského pokoje a přikusují jídlo při sledování pohádek v televizi nebo při hraní her na počítači. Nebývá také neobvyklé, že si jídlo udělá každý člen domácnosti dle své chuti a potřeby. A je pouze otázkou času, kdy se to projeví jako problém.
Publikováno: 16. 02. 2011
Kategorie: Strava