Dieta

Od nepaměti se lidé snaží rychle snížit svou tělesnou hmotnost pomocí přísné redukční diety nebo hladovky. Tento trend upřednostňují především ženy a jejich dospívající dcery, ale muži samozřejmě nejsou výjimkou. Není nic nového na informaci, že patříme mezi nejpupkatější národy a není nic odpornějšího, než potkat ,,princezny“ (určitě si to o sobě myslí) v bokovkách, z kterých jim přetéká obrovská pneumatika ozdobená striemi a nedej bože, aby si sedly a měli tanga, pak mám chuť si odskočit na toaletu a odplivnout si. To samé platí u ,,princů“, kteří se valí s obrovským pivním pupkem. Než začneme s hubnutím, tak bychom se měli ujistit, zda máme nadváhu a zhubnout potřebujeme. Ti šťastní, já říkám s tasemnicí, se mohou cpát od rána do večera a nic nepřiberou (zřejmě mají dobré spalování organismu, dobře tráví), ale na druhou stranu jsme my ostatní, kteří přibereme, i kdybychom drželi celý den hladovku. Není dieta jako dieta. Nejúčinější je dlouhodobá dieta, která je spíše zaměřená na změnu jídelníčku a životního stylu. Může ovšem přijít i doba, kdy potřebujeme shodit pár kilo dolů během krátké doby. U těchto diet počítejte s tím, že nepřináší tělu nic zdravého a váha po ukončení diety půjde zase nahoru. Tento jev nazýváme Jojo efekt. Často se stává, že ještě nějaká ta kila přibudou. Neexistuje neškodná dieta, která vám zaručí štíhlost bez Vaší spolupráce a snahy. A na závěr - 4 největší lži o hubnutí:

Když necvičím, nezhubnu - to je lež

Samotné cvičení pomáhá Vašemu tělu spálit kalorie rychleji. Cvičení však není nutnou podmínkou toho, aby jste zhubli. Všechno je to jen o úbytku kalorií. Je to snadné. Když za den přijmete méně kalorií, než jste schopni spálit, tak zhubnete.

Nemohu si dát žádnou sladkost - to je lež

Zbavení se sladkého, pokud ho máte rádi, předznamenává většinou neúspěšný konec hubnutí ještě dříve, než začalo. Nedeprimujte se, můžete potěšit své chuťové buňky sladkostí, ale v rozumné míře. To platí i pro ostatní jídla, která tak milujete. Nesmíte se přejídat, jinak nikdy nezhubnete.

Večer jíst nemohu - to je lež

Večer jíst můžete. Kalorie nevědí, zda je ráno či večer. Na to, aby jste zhubnuli, stačí přijmout méně kalorií, než jste schopni spálit.

Když zhubnu, určitě pak přiberu - to je lež

Pokud po hubnutí opět přiberete, tak Vaše tělo začalo přijímat více kalorií, než stihne spálit. Nepřejídáte se? Většina lidí přibírá kvůli špatným stravovacím návykům. Naučte se jíst přiměřeně Vašemu tělu a nebudete mít problém dosáhnout ideální váhu.

Publikováno: 16. 02. 2010

Kategorie: Jak zhubnout

Autor: Milena Hájková