Tipy

Sůl nad zlato? Při dnešních ceně žlutého kovu ani omylem. Ale musíte si ji hlídat!

Ve chvíli, kdy máte naspořené nějaké peníze, které hodláte investovat, vás možná osloví příležitost koupit si zlaté slitky. Investiční zlato je mnoha odborníky považované za velmi dobrou investiční komoditu. Na co je ale třeba si dát pozor? Rozdíly v cenách totožných slitků se mohou u tuzemských prodejců mnohdy výrazně lišit.

Proč si všímat ceny zlata u českých a slovenských obchodníků?

Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Pak tedy cena zlata v tuzemsku a na Slovensku logicky bývá vyšší, než je tomu například ve Švýcarsku a některých dalších západoevropských zemích, protože tam se nemusí dlouze a složitě dovážet. Přesto je pro řadu investorů matoucí, že rozdíly v cenách za stejné slitky jsou u nás tak odlišné, leckdy je rozpětí až 10 %.

„Slitek ze stejné rafinérie, o stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ konstatuje Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz. Zní to logicky, ovšem realita je úplně jiná. Z tohoto důvodu je podstatné, abyste si před samotným nákupem ohlídali ceny u jednotlivých prodejců, tedy za kolik peněz investiční zlato nabízejí. V opačném případě totiž můžete zvolit drahého z nich, tím pádem pak zbytečně přijdete o poctivě vydělané finanční prostředky.

Spolehlivého prodejce poznáte nejen dle nízkých cen

Ohlídat si cenu zlata u obchodníků je stejně důležité, jako když si například kupujete elektroniku. Také v jejím případě přeci nemá cenu nakupovat předražený výrobek, když vám je jiný prodejce schopen nabídnout totožné zboží levněji. Vždy se však ujistěte, zda vámi zvolený prodejce nabízí nejen atraktivní cenu, ale má i patřičná oprávnění investiční zlato prodávat. A nezapomeňte na to, že k investičním zlatým cihličkám máte obdržet certifikát. Ten poukazuje na ryzost a původ drahého kovu. Budete tak mít jistotu, že vás obchodník neošálil.