Tipy

Jak se stravovat při hubnutí? Dietní rady, díky kterým půjdou kila konečně dolů!

Když je člověk nespokojený se svým tělem, měl by s tím něco udělat. Navíc nejde jen o vzhled. Čím vyšší stupeň nadváhy či obezity, tím větší zdravotní rizika. Pokud své tělo necháte napospas osudu, hrozí vám spousta nepříjemných až velmi vážných onemocnění – cukrovkou počínaje, infarktem a mozkovou mrtvicí konče. Ale co když jste už téměř všechny „zaručené“ jídelníčky vyzkoušeli a žádný z nich nepřinesl slibovaný efekt? Dejte hubnutí ještě jednu šanci a vsaďte na následující rady.

V první části dne jezte vydatněji

O snídani se říká, že je základ dne. Je to pravda – a společně se svačinou by měly tvořit větší polovinu celkového množství jídla, které za den spořádáte. Ideální snídaně obsahuje více sacharidů. Dobrou volbou mohou být vločky, celozrnné pečivo, ale také ovoce. Nezapomínejte však ani na bílkoviny, byť jich zrána není zapotřebí tolik jako během dne. Zde najdete chutné a zároveň energeticky vyvážené recepty.

Večerní plenění ledničky nikam nevede

Celý den hladovíte, abyste večer vzali ledničku útokem? Právě tento způsob stravování vede k nabírání kil, a proto je vhodné změnit přístup. Nebuďte na sebe během dne tak přísní, protože hlad nepřelstíte, jen ho odsunete do večerních hodin.

Preferujte potraviny s nízkým glykemickým indexem

Jak je možné, že vás některé potraviny téměř vůbec nezasytí, zatímco po jiných nemáte na jídlo pomyšlení po několik dlouhých hodin? Klíčem je sledování glykemického indexu, který udává, jak rychle se po konzumaci dané potraviny zvedá hladina krevního cukr. V případě potravin s vyšším glykemickým indexem (tj. „rychlé cukry) vám bude v břiše kručet mnohem dříve, než kdybyste si pochutnali na zelenině, luštěninách, houbách či nesladkých mléčných výrobcích.

Co se týče ovoce, většina druhů patří do skupiny potravin s nižším až středním glykemickým indexem. Je nezbytné kvůli vitamínům a vláknině – za den byste proto měli zkonzumovat dvě až tři porce. Druhy s vyšším glykemickým indexem (např. datle, meloun a fíky) konzumujte spíše v dopoledních hodinách.