Kohoutková voda slaví v českých domácnostech svůj návrat. Od jejího pití však odrazuje chlorová pachuť. Lze ji účinně odstranit?

Pití přefiltrované kohoutkové vody je pro mnoho konzumentů v současné době alternativou pro zdravý životní styl. Kohoutková voda je velice přísně hlídána, její kvalitu si můžete ověřit na vaší místní hygienické stanici anebo jednoduše na webu Státního zdravotnického ústavu. Údaje na těchto stránkách jsou pravidelně aktualizovány, proto se kdykoliv můžete ujistit, že vaše kohoutková voda odpovídá všem náročným standardům.

Voda z kohoutku je kvalitnější než voda z PET láhve

Požadavky na kvalitu pitné kohoutkové vody jsou mnoha případech mnohem náročnější než nároky kladené na vodu balenou, kterou k nám výrobci distribuují v PET lahvích. Toto již mnoho konzumentů ví, proto se ke kohoutkové vodě navrací. Mnohdy však od její konzumace může odradit zejména nepříjemná pachuť chloru, která se objevuje zejména ve větších městech. Ve vodě mohou být ve stopovém množství obsaženy také další nežádoucí příměsi. Jde zejména o mechanické nečistoty z potrubí, již zmíněné pozůstatky po dezinfekci vody, pesticidy a těžké kovy, ale i hormony a dusičnany.

Řešením pro pití kvalitní kohoutkové vody je její filtrace

Právě kvůli těmto složkám je nutno kohoutkovou vodu filtrovat. Pro běžné domácí použití jsou k tomuto účelu stvořeny filtrační konvice. Ty ve svém těle obsahují filtrační patronu, která se při nalévání vody z konvice postará o její filtraci.  Takto připravenou vodu lze použít nejen pro přímou konzumaci, ale také na vaření či přípravu nápojů. Specialista na filtraci vody vám garantuje, že poznáte rozdíl mezi čajem připraveným z přefiltrované a nepřefiltrované vody. Pro zajištění neustálého přísunu kvalitní vody je potřeba ve filtrační konvici pravidelně měnit filtrační náplň.

Jak často měnit ve filtrační konvici filtrační vložku?

Vhodný interval pro výměnu filtrační náplně ve vaší konvici je závislý na intenzitě jejího používání, ale také na kvalitě a zejména tvrdosti vaší vody. Výrobci běžně doporučovaný interval 1 měsíc či 150 litrů přefiltrované vody se tak může v jednotlivých lokalitách dosti významně lišit. Vždy tedy dejte na svůj pocit z vody a předem zjištěné informace o jejích vlastnostech a v případě podezření, že filtr je již zanesený, jej měňte častěji.

Publikováno: 28. 02. 2020

Kategorie: Nápoje

Autor: Milena Hájková