Pinot Noir neboli Rulandské modré: Ušlechtilé víno vytříbené chuti

Pinot noir (Rulandské šedé), klenot Burgundska a Champagne, uchvacuje milovníky vína po celém světě. Jeho elegantní chuť, lehké tělo a fascinující komplexnost z něj dělají odrůdu, která nikdy neomrzí. Ačkoliv se jedná o jednu z nejprestižnějších a nejdražších odrůd, Pinot noir si může vychutnat každý, ať už na oslavě, romantické večeři nebo jen tak pro potěšení.

Pinot noir je červené víno s bohatou historií

Původ Pinot noir se datuje do 2. století n. l. do Burgundska, kde se dodnes pěstuje s mimořádnou péčí a tradicí. Vína z burgundských oblastí, jako jsou Côte de Nuits a Côte de Beaune, patří k nejvyhledávanějším a nejdražším na světě. Pinot noir se ale prosadil i v dalších regionech Francie, včetně Champagne, a dále v Německu, Itálii, USA, Novém Zélandu, Chile a Argentině.

Náročné na pěstování, ale odmění unikátním charakterem

Pinot noir je odrůda, která si klade vysoké nároky na pěstování. Vyžaduje specifické mikroklima a terén, ideálně s vápencovými půdami a chladnějším klimatem. Proto se mu daří jen v určitých oblastech. Na druhou stranu tato náročnost dává vínům z Pinot noir jejich jedinečný charakter.

Světlá elegance s bohatou paletou chutí

Vína z Pinot noir se vyznačují světlou rubínovou až cihlovou barvou. Jsou suchá a v ústech působí lehčím dojmem s osvěžující kyselinkou a jemnými tříslovinami. Ve vůni a chuti se snoubí tóny jahod, malin, třešní, květů růže a fialek. Někdy se objevuje i koření, káva, lesní porost, kůže nebo houby. Charakter vína se liší podle oblasti, ve které se hrozny pěstují. Burgundská vína bývají komplexnější a strukturovanější, zatímco vína z Nového Zélandu se vyznačují ovocnější chutí. Obecně lze říct, že jde o středně plné červené víno.

Jak si vychutnat Pinot noir naplno?

Pinot noir je ideální k lehčím jídlům, jako jsou saláty, těstoviny s rajčatovou omáčkou, kuřecí maso nebo ryby. Skvěle se hodí i k sýrům, uzeninám a paštikám. Víno by mělo mít teplotu okolo 16-18 °C. Pro dosažení nejlepšího aroma a chuti doporučujeme víno dekantovat.

Tipy na závěr:

  • Pokud chcete ochutnat špičková vína z Pinot noir, zamiřte do Burgundska, Champagne, Nového Zélandu nebo do amerického Oregonu.
  • Začněte s lehčími a mladšími víny a postupně se propracujte k těm komplexnějším a starším.
  • Nebojte se experimentovat a zkoušet různé kombinace s jídlem.

Pinot noir je fascinující odrůda, která nabízí širokou škálu chutí a vůní. S trochou péče a znalostí si ho může vychutnat každý a objevovat jeho nekonečné kouzlo.

Publikováno: 23. 02. 2024

Kategorie: Nápoje

Autor: Adéla Kavalírová