Italské víno - lahodná chuť a kouzlo toskánských kopců

Itálie je proslulá svou vinařskou tradicí, která sahá až do starověku. Tento stát na Apeninském poloostrově je druhým největším producentem luxusního vína na světě, hned po Francii. Italské víno je oblíbené po celém světě díky své rozmanitosti a vynikající kvalitě. Mezi nejoblíbenější a nejznámější italská vína patří Chianti, Barolo, Amarone a další.

Pokud se chcete ponořit do světa italského vína, můžete začít u Toskánska, jedné z nejproslulejších a nejkrásnějších vinohradnických oblastí Itálie. Toskánsko je známé svými kopci pokrytými vinicemi, olivovými háji a středověkými městy, které vám nabídnou nezapomenutelný zážitek. Země je také proslulá nejlepším proseccem.

V Toskánsku se vyrábí spousta noho druhů vína, ale nejznámější a nejoblíbenější je Chianti, víno s intenzivním ovocným aroma a suchým, plným tělem. Chianti je vyrobeno z hroznů Sangiovese, ačkoli mnoho vinařů ho míchá s dalšími druhy, aby zlepšili chuť a aroma. Mezi nejlepší vinice v Toskánsku patří vinařské statky Castello di Ama, Castello di Brolio a Castello Banfi, které nabízejí prohlídky a degustace pro turisty.

Další známé toskánské víno je Brunello di Montalcino, červené víno s plným tělem, které se vyrábí v oblasti kolem města Montalcino. Brunello di Montalcino se vyrábí výhradně z hroznů Sangiovese a je často považován za jedno z nejlepších italských vín. Mezi další toskánská vína patří například Vino Nobile di Montepulciano, Carmignano a Morellino di Scansano.

Pokud preferujete bílé víno, můžete ochutnat Vernaccia di San Gimignano, bílé víno, které se vyrábí v okolí města San Gimignano. Toto víno má suchou chuť a čistý, svěží charakter. Pokud hledáte něco sladšího, můžete si vychutnat slavné Moscato d'Asti, bílé víno s nízkým obsahem alkoholu a intenzivními ovocnými a květinovými aroma. Moscato d'Asti se vyrábí v regionu Piemont a je ideální pro sladké dezerty nebo jako aperitiv.

V Itálii existuje mnoho dalších druhů vína, které můžete ochutnat, v závislosti na vašich preferencích. Například Prosecco, šumivé víno, které se vyrábí v oblasti Veneto, je oblíbené po celém světě díky své lehkosti a osvěžující chuti. Prosecco se často používá jako základ pro koktejly, jako je Aperol Spritz nebo Bellini.

Pokud chcete prozkoumat svět italského vína, můžete se zúčastnit vinařského festivalu v oblasti, kterou chcete navštívit. Například vinařský festival v Montepulciano v Toskánsku je jedním z největších a nejproslulejších vinařských festivalů v Itálii, kde můžete ochutnat různé druhy toskánského vína a užít si kulinářské speciality této oblasti.

Když si vybíráte italské víno, mějte na paměti, že každá oblast má své vlastní specifické druhy vína, které jsou pro ni typické. Protože je Itálie různorodá, existuje množství regionálních specialit - každá oblast má své vlastní tradice a techniky výroby vína.

Ať už máte rádi suchá červená vína, sladká bílá vína nebo osvěžující šumivé víno, Itálie servíruje návštěvníkům množství nápojů, které zajisté potěší i nejnáročnější chuťové pohárky. Pokud se vydáte na dovolenou, nezapomeňte ochutnat některé z místních specialit a užít si kouzlo italského venkova a vinic.

Publikováno: 22. 03. 2023 / Aktualizováno: 25. 03. 2023

Kategorie: Nápoje

Autor: Milena Hájková