Cukrovkáři mohou žít plnohodnotný život

Z cukrovky se nemusíte hroutit. Toto onemocnění automaticky neznamená konec života. Budete-li dodržovat správnou životosprávu, budete v podstatě žít plnohodnotný život. Diabetes mellitus (lidově cukrovka), je porucha způsobovaná nedostatečnou, nebo zcela chybějící produkcí hormonu inzulínu ve slinivce břišní. Hormonu umožňujícího absorbci glukózy, kterou buňky potřebují k produkci energie a která se také ukládá v játrech a tukových buňkách do zásoby.

Cukrovka příznaky

Při nedostatku inzulínu dochází k nadměrnému vzestupu hladiny glukózy v krvi (hyperglykémii), která má za následek vylučování nadměrného objemu moči a nadměrnou žízeň. To také jsou hlavní příznaky diabetu, s nimiž byste měli co nejdříve navštívit svého praktického lékaře. Ten patřičným testy, ať již z moči či krve cukrovku buď potvrdí, nebo vyvrátí.

Diabetes prvního typu

A další vyšetření pak prokážou, zda trpíte diabetem prvního (inzulín dependentní), nebo druhého typu (non inzulín non-dependentní). Závažnější bývá diabetes prvního typu vyžadující pravidelné aplikace inzulínových injekcí, bez nichž by postižená osoba mohla upadnout do kómatu a zemřít. Inzulinové jehly tak jsou běžnou součástí každého diabetika (postiženého diabetem 1. typu). Injekce si běžně aplikuje sám. Není to nic těžkého ani bolestivého.

Diabetes druhého typu

Snadnější je léčba diabetu druhého typu (inzulín non-dependentní), při níž inzulínové injekce nebývají zapotřebí. Nemocný si většinou vystačí s úpravou jídelníčku v podobě omezení sacharidů, rozdělení stravy do většího množství porcí a snížením hmotnosti. A pokud tato opatření nezaberou, nasazují se perorální antidiabetika.

Pozor na komplikace

Problémem cukrovky obou typů jsou její možné komplikace (problémy se zrakem neuropatie, vředy, gangrény, ateroskleróza atd). Pravděpodobnost jejich výskytu snížíte právě pečlivým dodržováním všech výše zmíněných doporučení.

Publikováno: 07. 12. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Milena Hájková