Pití

Jak si doma připravit skvělou kávu? Jde to i levně!

Milujete vůni čerstvé kávy a rádi byste si doma připravili oblíbený nápoj ještě chutněji, než obvykle? Dobrá zpráva je, že k tomu nepotřebujete předražené a komplikované stroje. Záleží především na tom, jaký typ kávy vám chutná. Klíčový je optimální poměr vody a zrn, přiměřeném mletí, čerstvosti zrn a vlastnostech filtrované vody. A po jaké mašince pro smíchání horké tekutiny a kávových silicí sáhnout? To se dočtete v tomto článku.

V Itálii vede moka konvička

Italové jsou známými milovníky kávy a bezesporu se od nich máme co učit. Třeba to, že se od moka konvice neodchází, protože hrozí, že přeteče. Obyvatelé Neapole tvrdí, že tajemství chuti spočívá v nechlorované vodě, která se do konvičky lije studená. K dalším nepsaným pravidlům patří urovnávání kávy v sítku lžičkou – nikdy ji nestlačujte. Plotýnku nastavte na slabý plamen a stáhněte ji v momentě, kdy se vrchní část téměř naplní. Pokud kávu převaříte, chuť se vytratí.

Turecká káva jedině v džezvě

Džezva je tradiční kovová konvice s dlouhým držadlem. Pravá turecká káva se dělá z důkladně namletých zrn (doslova na prach) a přidává se do ní hodně cukru. Při zahřívání ji hlídejte a nezapomeňte včas stáhnout. Velkou chybou je použití příliš velkého množství vody. V takovém případě kávu uvaříte a můžete ji rovnou vylít. Jinak je vaření s džezvou příjemné a poměrně rychlé. Nezabere více jak šest minut.

Snídaňová lahůdka z french pressu

Šálky na kávu vám pomůže naplnit i french press. Preferujete-li více vody, bude se vám tento typ kávovaru zamlouvat. Káva se připravuje z hrubě namletých zrn, a to co nejdříve po mletí. Výsledkem je slabší a vodový nápoj, tedy přesný opak husté a silné kávy.

A v čem kávu připravujete vy? Podělte se s námi o vaše tipy!

Napište komentář