Jak probíhá výroba kávy bez kofeinu a opravdu v ní není vůbec žádný kofein?

Pijete kávu bez kofeinu, abyste předcházeli zdravotním problémům? Víte, jak se vlastně káva bez kofeinu vyrábí a jaké má složení? Opravdu si myslíte, že neobsahuje žádný kofein? Vyvedeme vás z omylu.

Kofein je nejčastěji používaný stimulant

Kofein je zřejmě nejčastěji používaným stimulantem na světě, který se vyskytuje nejenom v kávě, ale i v dalších rostlinách, například v guaraně. Pomáhá udržet organismus déle bdělý a odstraňuje únavu. Bohužel má ale také negativní vliv. Způsobuje zvýšení krevního tlaku, bušení srdce a potíže s usínáním, citlivějším osobám pak překyselení žaludku. Někteří jej proto nemohou konzumovat anebo jeho množství musí alespoň omezit. Nechcete-li si zároveň odpírat chuť kávy, můžete vyzkoušet kávu bez kofeinu, která si zachová většinu chuti a aroma a kofeinu obsahuje pouze minimální množství.

Zbytkového kofeinu je v kávě minimum

Z hmotnosti kávového zrna tvoří kofein maximálně 2 % a jeho převážná většina se z běžné kávy dostane vylouhováním při vysoké teplotě ve vodném roztoku, jehož složení se liší v závislosti na použité metodě. Bohužel při odstraňování kofeinu z kávy dochází také ke znatelné ztrátě chuti a aroma a to tím více, čím více je použito chemických látek.

Evropský versus švýcarský proces

K odstranění kofeinu z kávy se nejčastěji využívá tzv. evropský proces, který funguje na základě namáčení kávy ve vodě s přídavkem chemických látek, které absorbují kofein z kávových zrn. Tento proces neodstraňuje z kávy tolik aroma a chuti, na druhou stranu jí přidává pro někoho nepříjemnou chemickou pachuť. Druhý nejčastější způsob odstraňování kofeinu je znám jako švýcarský proces a nejsou při něm využívány chemické látky. Kávové boby jsou při něm namáčeny do horké vody a výluh je zbavován kofeinu pomocí filtrů s aktivním uhlíkem. Do takto upraveného výluhu jsou opětovně namočena kávová zrna, která opět získávají alespoň minimum ze svého původního aromatu. Nutno poznamenat, že oba procesy jsou prováděny s nepraženou kávou a teprve po tomto kroku jsou zrna odeslána do pražírny. Chuť výsledné kávy, kterou si doma pak připravíte, tedy závisí na úrovni následného pražení. Dokonce i z kávových zrn bez kofeinu je možno připravit opravdu chutnou kávu.

Publikováno: 20. 02. 2021

Kategorie: Nápoje

Autor: Milena Hájková