Jídlo

Objevte kouzlo tradiční americké kuchyně

Když se řekne americká kuchyně, asi vám na mysli vytane hamburger nebo hot dog. A budete mít pravdu, jenomže Amerika toho dokáže nabídnout mnohem víc. Pojďte se s námi podívat pod pokličku amerických kuchařů a rozšířit si obzory.

Základ mnoha typických amerických jídel můžete vystopovat do Evropy. Na jednom stole se vám tak klidně sejde jídlo pocházející z Itálie, Německa, Holandska nebo Anglie. Samozřejmě náležitě upravené.

Zelenina

Zeleninové saláty jsou doma asi úplně všude, ale v USA se zelenina upravuje i jinak. Hodně často se jí nakládaná zelenina, nebo smažená. Nakládané okurky, papričky či zelí jsou velmi oblíbenou přílohou k hamburgerům nebo hot dogům. Legendární jsou cibulové kroužky – plátky cibule obalené v těstíčku a dozlatova osmažené. Zapomenout nesmíte ani na popcorn, který dnešní Američané přebrali od indiánů.

Fast food

Synonymem amerického fast foodu je pro nás hamburger. Svůj název má od města Hamburg, odkud si ho přivezli němečtí námořníci. Původně se dávalo mleté maso mezi plátky toastového chleba, teprve později se objevila měkká bulka. Za počátek moderního hamburgeru bychom mohli považovat výstavu v St. Louis v roce 1904, když jednomu z obchodníků došly klobásky a on osmahl místo nich mleté maso.

Od té doby urazil hamburger dlouhou cestu a nyní si ho můžete dát v nejrůznějších variacích. V restauracích i ve fast foodech po celém světě.

Další fast foodovou pochoutkou je hot dog. Můžete namítnout, že je to vlastně obyčejný párek v rohlíku. Jenomže ten americký vypadá jinak, je bohatší. Nejčastěji je to podélně rozkrojená bageta plněná grilovaným párkem, klobásou nebo jinou uzeninou, nakrájenou cibulí, nakládanou okurkou.

Smažené kuře

Původně je z jihu USA, ale milují ho všude. Smažené kuře si můžete dát po celých Spojených státech a velkou oblibu si získalo i u nás. Nejčastěji na něj narazíte v řetězcích rychlého občerstvení, kde mají na jídelním lístku smažené Buffalo křidélka nebo kuřecí nugety.

Pizza

Samozřejmě, že pizza je z Itálie, ale Američané si ji upravili podle svého. Zdejší pizza je oproti té italské vyšší. V USA dávají na pizzu sugo, uzeninu a často také žampiony a především maso a extra porci sýry. Velmi slavná je pizza ze Chicaga, New Yorku nebo Californie.

Macaroni and cheese

Macaroni se sýrem jsou skvělou dobrotou, kterou Newyorčani zahání hlad. Jen nečekejte makarony jako v Itálii, sice z nich vychází, ale vypadají trochu jinak. Připomínají spíš naše kolínka přelitá sýrovou omáčkou.

Sladkosti

Na sladkou tečku nesmíte zapomenout. V Americe jsou sladkosti všudypřítomné. Asi nejslavnější jsou donuty, koblihy s dírou uprostřed obalené v cukru nebo plněné krémem. Slavný je také aple pie, koláč z křehkého, jemného těsta, v kterém jsou zamíchaná jablka. K svačině si můžete dopřát cookies s oříšky, čokoládou nebo rozinkami.

Skvělé jsou brownies z hutného čokoládového těsta nebo jeho obdoba bez čokolády blondies. A nesmíme zapomenout ani na muffiny či cup cakes, které milujeme i u nás.

Napište komentář