Čím krmit miminko v bříšku? Top zdravé potraviny nejen pro těhotné!

No přece zdravými věcmi, to dá rozum! Jenže, jak na to, když v prodejnách zdravé výživy bychom za chvíli nechaly celou výplatu a později i peněžitou pomoc v mateřství? A co teprve, když jsme maminkami v tzv. rizikovém těhotenství a dostáváme jen dávky nemocenské? Za zdravé potraviny se dnes člověk nedoplatí! Nebo je to snad jinak?

Základní potraviny musejí odpovídat přísnějším normám, a přitom jsou levnější

Ano, a v tom tkví kouzlo, pomocí kterého můžeme své miminko (a také své tělo) živit zdravě, a přesto levněji, než při nákupech moderních zdravých produktů ve zdravých výživách. Nic proti těmto prodejnám, často je v nich k nalezení mnoho opravdových dobrot plných nutričních zázraků, které jistě byly vypěstované bio a také sklízené a zpracovávané v režimu fair trade. Pro lidi se speciálními výživovými nároky jsou prodejny zdravé výživy místem, kde mohou nakoupit to, co jejich tělu neuškodí, ale prospěje. Pokud však jsme těhulkami s běžnými nároky na stravu a navíc potřebujeme i ušetřit, stačí nakupovat v běžných obchodech. A zaměřit se právě na základní potraviny. Co si pod tímto pojmem představit?

Do základních potravin patří ty, co prošly jen základní úpravou

Abychom byli konkrétní, tak základní potravinou je například tvaroh, smetana a cukr. Kdežto polotovarem nebo hotovým výrobkem z nich vyrobeným je tvarohová pochoutka se smetanou a vanilkovým cukrem. A jaký je mezi nimi rozdíl? Samozřejmě, že ve složení. A v ceně. Přesvědčit se o tom můžete třeba letáku Kaufland. Zatímco tvaroh, smetanu a cukr koupíte za jakési základní ceny, hotový produkt bude ve stejné gramáži mnohem dražší, někdy i o padesát, sedmdesát procent. A co víc, s hotovým produktem si domů přivezete navíc i zahušťovadla, stabilizátory a konzervanty – opravdu o ně vy a vaše miminko stojíte? Stejné je to i s ostatními polotovary a hotovými výrobky. Výrobci je obohatí mnoha pro nás nežádoucími složkami, zejména přidávají na objemu pomocí různých náhražek, zahušťovadel, barviv a tomu podobných tvořidel zisku. Musejí do nich však dávkovat i konzervanty (základní potraviny mnoho konzervantů nepotřebují, kdežto hotové výrobky už jsou směsí, která by se bez konzervantů brzy zkazila). A to vaše miminko rozhodně neocení, vaše peněženka taky ne.

Na příští nákup zcela jinak!

Než pojedete příště nakoupit, nejdříve si promyslete, co byste chtěly v dalších dnech baštit. Začněte jednoduššími recepty, pokud jste tedy doteď spoléhaly víceméně na obchody a restaurace. Sepište si seznam základních surovin, které budou na recepty potřeba. Zcela jistě se doma budou hodit těstoviny, rýže, brambory, luštěniny, cibule, česnek, konzerva tuňáka (ne salátu), rajčatový protlak, mouky, olivový olej, vinný ocet, slanina, šunka, sůl, cukr a koření, mléko, máslo, med, sýry, zakysaná smetana, šlehačka, vejce, zelenina dle sezony a chuti, pečivo, konzervy kukuřice, žampionů, případně hrášku, kdo má rád. A nezapomeňme na kysané zelí. K tomu všemu doplníte maso podle chuti, nejlépe čerstvé z řeznictví. Z těchto surovin vyrobíte téměř cokoliv, mnohdy i za krátkou dobu. A když nahlédnete do letáku Lidl, zjistíte, že za nákup základních potravin opravdu ušetříte nemalé peníze. Věnujte si čas a stravte na internetu nějakou dobu hledáním receptů, které vám sednou. Ocení to vaše tělo i miminko. A později, až bude miminko na světě, budete ráda za to, že už dokážete v několika momentech uvařit či namíchat dobré a zdravé jídlo. I kojení potřebuje zdravý základ. Ušetřené peníze pak utraťte příjemněji než za stabilizátory, zahušťovadla, barviva a konzervanty.

Publikováno: 04. 10. 2017

Kategorie: Strava

Autor: Milena Hájková

Tagy: čím krmit miminko | leták kaufland | leták lidl