Zelený čaj matcha tea: Účinky a příprava

Matcha neboli mačča čaj je oblíbený horký nápoj, který patří mezi zelené čaje. Původně je z jižní Asie. První zmínky jsou z Japonska ve třetím století našeho letopočtu. Tyto odrůdy zeleného čaje jsou ale známe už přes osm tisíc let. Hojně je používali Budhisté, posléze je pila japonská šlechta a samurajové. Pití matchi bylo tradičním rituálem při relaxaci. Tip: Velmi dobré hodnocení mají produkty značky Matcha Tea. Jedná se o 100% japonské bio čaje. Více se o nich dozvíte z této Matcha Tea recenze na Ecoblogu.

K čemu se matcha používá?

Zklidňuje mysl, pomáhá při otocích a horečce. Kromě čaje se dá použít i do čokolád, zákusků, nealkoholických nápojů, suši, latté a zmrzliny, která je populární v Itálii – tzv. Matcha gelato.

Jak se matcha vyrábí?

Sklizeň probíhá jednou ročně. Před ní se dají na lístky plachty, které, pokryjí téměř všechno světlo. Tím se zvýší obsah chlorofilu ve strukturách rostliny. Poté se dají do chladících boxů. K zpracování Mačči se používají žulové kameny. Při tomto procesu vzniká za hodinu asi 30 gramů. Také se při výrobě používá oxidace.

Jak matcha chutná?

Samotná Mačča má výrazné aroma, chuť je sladká a jemná. Obsahuje důležité aminokyseliny a rostlinnou vlákninu. Barva je smaragdově zelená, čaj se pak žlutohnědý. Existuje několik druhů podle kvality.

Matcha čaj - příprava a účinky

Obvykle se podává bambusovou lžičkou, používá se také bambusová metlička na šlehání. Mačča působí jako přirozený antioxidant. Výrazně zlepšuje fyzickou a psychickou kondici. Vyplatí se jej pít v rychlém sledu, protože Slunce má vliv na chuť i barvu.

Matcha na hubnutí i jako alternativa kávy

Účinek čaje na rozdíl od kávy se uvolňuje postupně. Obvykle kolem 6-9 hodin po užití. Vhodný je i pro redukci tělesné hmotnosti při dietě. Dá se zkombinovat s ovocem, poté vznikne lahodný koktejl (anglicky shake).  

Publikováno: 03. 11. 2021

Kategorie: Nápoje

Autor: Milena Hájková