13 pozitivních účinků vína na zdraví

Mnozí z nás nedají na sklenku vína dopustit, ať už jako na způsob relaxace nebo doprovod k jídlu. A co kdybychom vám řekli, že nejoblíbenější alkoholický nápoj na světě může za určitých okolností prospívat zdraví? Podle vědeckých studií má mírná konzumace vína několik pozitivních účinků, které mohou přispět k našemu celkovému blahu. Zde je 13 důvodů, proč si můžete víno bez výčitek dopřát každý den.

Posiluje imunitu: Denní sklenka vína může podporovat funkci imunitního systému díky svým antivirotickým a antibakteriálním účinkům způsobeným obsahem tříslovin.

Chrání před rakovinou: Resveratrol, obsažený v červeném víně, může snižovat riziko některých typů rakoviny, jako je rakovina kůže, prsu, plic, jater a střev.

Udržuje zdravé plíce: Bílé víno obsahuje fenolické látky, které pomáhají eliminovat škodlivé látky z cigaret a mírně snižují negativní vliv kouření na organismus.

Zbaví vás stresu: Víno, ale třeba i sekty a šampaňské, zvyšují hladinu "hormonu štěstí" serotoninu, což může zlepšit vaše fyzické i duševní pohodlí.

Snižuje riziko Alzheimerovy nemoci: Mírná konzumace vína může snížit riziko vzniku této degenerativní nemoci až o 23 procent díky resveratrolu.

Zlepšuje sexuální život: Ženy, které denně vypijí jednu až dvě skleničky vína, se podle studií mohou cítit spokojenější se svým sexuálním životem a zvýšit své šance na otěhotnění.

Prevence infarktu i cukrovky: Pravidelná konzumace vína může snížit riziko infarktu a cukrovky.

Předchází kornatění tepen: Flavonoidy v obsahu vína mohou předcházet kornatění tepen a tvorbě trombóz.

Chrání vaše zuby: Červené víno může odstranit bakterie z vašich zubů, což přispívá ke zdraví ústní dutiny.

Efektivněji se s ním hubne: Studie ukazují, že víno z červené odrůdy Muscadine může pomoci v boji proti obezitě díky obsahu kyseliny ellagové, která podporuje spalování tuků.

Chrání pleť: Pravidelná konzumace vína může udělat pleť odolnější vůči škodlivým účinkům slunečního záření a předčasnému stárnutí. V tomto směru je dobro volbou také burčák s obsahem zinku a dalších stopových prvků, které prospívají pokožce.

Zlepšuje paměť: Látka resveratrol, obsažená v některých typech vína, může podporovat zlepšení paměti a učení.

Pro pevnější kosti: Denní sklenka vína může snižovat riziko osteoporózy u žen.

Je však důležité si pamatovat, že klíčem k těmto pozitivním účinkům je mírná konzumace vína. Přehánění může mít naopak negativní dopady na zdraví. Takže si můžete občas dopřát sklenku vína, ale vždy s mírou.

Publikováno: 10. 09. 2023 / Aktualizováno: 17. 02. 2024

Kategorie: Nápoje

Autor: Petra Vlčková