Jak vyrobit domácí marcipán?

Marcipán je lahůdka, kterou jen tak někdo nepohrdne. Hodí se na potahování dortů, ale také na vyrábění různých dekorací na cupcaky, cukroví apod. Při jeho cenách vás už možná napadlo, jestli se nedá levněji vyrobit doma. Dá! Marcipán je tvořený v podstatě mandlemi a cukrem. Mandle nejsou zrovna nejlevnější surovina, avšak domácí výroba marcipánu vás pravděpodobněji vyjde levněji. S poměrem mandlí se navíc dá trochu hýbat. Pokud jste někdy objednávali marcipán online, jistě jste si všimli, že jsou na výběr různé varianty s odlišným množstvím mandlí ve složení. Zajímavost: Marcipán k nám přišel z Orientu přes Španělsko, Portugalsko a Benátky. Ve 14. století si ho užívali pouze bohatí, zlidověl až s rozvojem průmyslové výroby.

Pravý marcipán obsahuje aspoň polovinu mandlí

Typický recept na marcipán je následující:
  • 120 g mandlí
  • 120 g cukru moučka
  • 1 bílek (případně voda)
Mandle spaříte, oloupete, necháte vychladnout, osušíte a nastrouháte najemno. Práci vám může ušetřit mandlová mouka, protože to jsou v podstatě namleté mandle. Směs smícháte s cukrem, postupně přidáváte bílek (nebo vodu) a vypracováváte těsto. Nakonec je možné přidat potravinářské barvivo, přírodní marcipán je krémově bílý, a pak dáte těsto do lednice, ideálně do dózy na potraviny či zabalené v potravinářské fólii, ať nenačichne od ostatních potravin.

Ošizeným marcipánům se vyhněte

Stejně jako se čokoládová poleva nastavuje máslem, i drahé mandle se dají nahradit. Některé recepty na výrobu medu obsahují pouze mandlové aroma a mandle zcela nahrazují sušeným mlékem. Pravý marcipán je ovšem pouze ten mandlový. Budete-li ho chtít trochu méně sladký, je možné pracovat s poměrem a dát více mandlí než cukru. Marcipán skladujte v lednici, jediné, co se může zkazit, je bílek, i ten však bez problémů vydrží několik dní. Před zpracováním marcipán nechte chvíli na vzduchu, aby změkl, případně ho dejte na pár vteřin do mikrovlnky. Tak vzhůru do kuchyně!

Publikováno: 10. 10. 2022

Kategorie: Strava

Autor: Milena Hájková