Ovoce a zeleniny na podzim není nikdy dost. Vyzrajte na chřipku a další onemocnění!

S blížícím se podzimem pozvolna zalézáme pod deku a snažíme se vyhýbat pobytu ve venkovním prostředí – to abychom minimalizovali riziko nákazy některým z mnoha virů, kterými se to všude kolem nás v podzimních měsících jenom hemží. Je to chyba – mezi čtyřmi stěnami strádáme nejen duševně, ale i fyzicky. Nedostatek sluníčka pak ještě více prohlubuje deficit vitamínu D a negativně ovlivňuje imunitu. Klíčem k pevnému zdraví je zdravý jídelníček bohatý na ovoce a zeleninu. Nejzdravější jsou samozřejmě sezónní plody.

Imunitu lze posílit také potravinovými doplňky

Podle odborníků ze Světové zdravotnické organizace (WHO) by měl člověk denně zkonzumovat pět porcí zeleniny a ovoce. Ruku na srdce – kolik vitamínových bomb během běžného dne pozřete vy? Pokud se musíte do konzumace nutit, přikloňte se k alternativnímu řešení v podobě suplementace. Dobrou volbou jsou kvalitní přírodní doplňky stravy české značky Naturvita. V e-shopu Gigalekarna seženete například vitamín Extra C 500 s postupným uvolňováním (koupíte zde), vitamín D3 a mnohé další produkty. Jsou cenově dostupné a svůj účel splní.

Není nad čerstvé plody z lůna české přírody

Ještě rozumnější volbou je však čerstvá zelenina a ovoce nabitá důležitými minerály, enzymy, vitamíny a vlákninou. Během podzimu preferujte plody vypěstované u nás. Oproti uskladněným plodům ze zahraničí budete mít jistotu, že se do regálů dostaly v době, kdy skutečně dozrály a nebyly sklizeny předčasně. Díky tomu obsahují mnohem více prospěšných látek a naopak v podstatě žádnou chemii, která se používá pro udržení čerstvosti. Navíc jsou levnější a chutnější.

Nejlepší zdroje sezónního ovoce a zeleniny

Ve výhodě je každý, kdo si ovoce a zeleninu pěstuje na vlastní zahradě. Ostatní se musí poohlédnout na farmářských trzích nebo u drobných pěstitelů. Zkuste se například zeptat souseda – třeba se mu urodilo mnohem více plodů, než je schopen zkonzumovat a ochotně vám část úrody dá nebo prodá. S prázdnou neodejdete ani ze supermarketu – sledujte cedulky u jednotlivých plodů a vyberte si plody, které pochází od českých pěstitelů a sadařů.

Publikováno: 14. 09. 2020

Kategorie: Lifestyle

Autor: Milena Hájková