Bytový textil je pro domácnost důležitý

I když se to někomu nemusí tak jevit, domácnost je tvořena nejen nábytkem a elektronikou, ale i drobnostmi, nad kterými často ani nepřemýšlíme. Jednou z nich je kupříkladu bytový textil. Ten má celou řadu podob a většinou bychom si bez něj nedokázali pohodlný život vůbec představit.

Záclony nejsou jen pro ozdobu

Asi základním druhem bytové textilu jsou záclony, které má v oknech snad každý. Jedná se primárně o ozdobu, hlavně tedy v případě hotových voálových záclon, která má naše obydlí zevnitř za malé peníze alespoň trochu vyšperkovat. Hotové záclony, případně modely šité na míru však fungují i jinak, a sice jako clona vůči zvědavým pohledům z ulice. Tato clona perfektně funguje během dne, kdy se doma obvykle moc nesvítí, ale jakmile se začne stmívat, přestanou záclony tuto funkci vykonávat. Proto je dobré je doplnit nějakou vhodnou stínící technikou, případně si pořídit závěsy na okna.

Závěsy nezpůsobují jen šero

Ne každý doma závěsy má. Hodně domácností používá pouze žaluzie a je to škoda. Nic proti žaluziím, ale závěsy alespoň do obývacího pokoje, respektive ložnice patří. Stejně jako u záclon, tak i v tomto případě jde o zajímavý vizuální doplněk. Nicméně závěsy jsou mnohem důležitější hlavně pro svou praktičnost. S jejich pomocí lze snadno zabránit průniku světla do interiéru a zároveň znemožnit lidem venku nakukovat dovnitř. Některé verze navíc umí navodit dokonalou tmu. Tato vlastnost se mnoha lidem může zdát zbytečná. Existuje však celá řada jedinců, kteří pracují na směny a ti dokáží ocenit možnost vytvořit si tmu kdykoliv během dne. Lépe se jím díky tomu usíná.

Vhodné povlečení

K dobrému spánku dokáže přispět mimo jiné i vhodné povlečení, což je další příklad bytového textilu, bez nějž se obejdeme jen těžko. Povlečení je samozřejmě možné dělit do mnoha kategorií, nicméně nejčastěji si vybíráme mezi přírodním a syntetickým. Přírodní povlečení je vyrobeno z naturálních surovin typu bavlna, zatímco syntetické z umělých vláken. Přírodní povlečení má výhodu hlavně ve vzdušnosti, zatímco umělohmotná vlákna jsou určena hlavně pro jedince mající sennou rýmu či jinou alergii.

Publikováno: 23. 12. 2022

Kategorie: Lifestyle

Autor: Milena Hájková