Není voda jako voda
Když se řekne voda, představíme si čirou bezbarvou tekutinu bez vůně, které bychom v zájmu zachování správného fungování našeho organismu měli denně vypít 2,5 až 3 litry vody. Ovšem není voda jako voda.
V posledních letech se stalo zvykem rozlišovat vodu balenou a vodu z vodovodu. Toto rozdělení je však mylné.
Správně bychom měli rozlišovat vody balené minerální a balené pramenité, které se k nám dostávají z hlubokých podzemních zdrojů, a pak tzv. balené pitné vody, které nemusí pocházet z podzemních zdrojů, často to může být voda z vodovodu natočená do lahví. Mezi jednotlivými druhy vod jsou rozdíly především v kvalitě.
Balené minerální a pramenité vody
Balené přírodní minerální, pramenité, jsou unikátní svým původem - jsou totiž čerpány pouze z chráněného, vysoce kvalitního podzemního zdroje. Navíc nejsou nijak chemicky upravovány, ale jsou čistě přírodní, neboť procházejí horninami, které jsou tím nejúčinnějším a přirozeným filtrem, který je chrání před působením civilizačních faktorů. "Podzemní vody si uchovávají panenskou čistotu, neobsahují žádné choroboplodné zárodky, škodlivé bakterie, ani zbytky hormonů, léčiv a virů. Minerální a pramenité vody navíc obsahují důležité minerály a stopové prvky, které nám prospívají.
Balená voda pitná a kohoutková voda
Balená pitná voda a voda kohoutková by mohla být přidělena do stejné kategorie. Kohoutková voda je určena k mytí, praní, splachování WC apod., zkrátka jako užitková. Pochází převážně z povrchových zdrojů a je třeba ji ve vodárně zbavit všech nečistot, které se v povrchových vodách běžně nacházejí (např. chemické, bakteriální znečištění). Také je nutné ji dezinfikovat, u nás nejčastěji chlorem, ale i dalšími chemickými látkami. Na povrchové vody působí mnoho venkovních vlivů, kvalita vody z vodovodu se tedy může v čase rapidně měnit, k výkyvům může docházet také u chuťových vlastností.
Publikováno: 16. 10. 2010
Kategorie: Nápoje