Vakuování potravin: Jak na to, aby vám vydržely déle čerstvé?

Vakuování potravin se stává čím dál oblíbenějším způsobem, jak je uchovat déle čerstvé a chutné. Díky tomuto chytrému řešení se nemusíte stresovat z rychlého zkažení potravin a užijete si je i po delší době. Ať už se chystáte vakuovat maso, zeleninu, ovoce nebo hotová jídla, dodržováním pár základních pravidel dosáhnete perfektních výsledků.

1. Suchost je základ

Než sáhnete po vakuovací mašince, ujistěte se, že potraviny, které chcete uchovat, jsou co nejsušší. Vlhko by mohlo narušit proces vakuování a vést k znehodnocení potravin. U ovoce a zeleniny je proto důležité důkladné omytí a osušení papírovou utěrkou. U masa a ryb se zaměřte na odstranění přebytečné tekutiny a osušení povrchu.

2. Tekutiny s chytákem

Vakuování tekutých potravin, jako jsou polévky a omáčky, může být oříšek. Aby se tekutina nedostala do sváru a nenarušila vakuování, zkuste sáček přeložit přes okraj stolu. Tím zabráníte vytečení a dosáhnete kýženého výsledku. Pokud máte vakuovací box, ten je pro tekutiny ideální volbou.

3. Sypké potraviny pod kontrolou

Manipulace se sypkými potravinami, jako jsou mleté ořechy a koření, vyžaduje při vakuování trochu šikovnosti. Pro usnadnění procesu a ochranu mašinky před znečištěním zkuste sypký materiál v sáčku stlačit lžičkou a vytvořit tak volný prostor. V ideálním případě sáhněte po vakuovacích boxech, které jsou pro sypké potraviny speciálně navrženy.

4. Označujte a zapisujte

Po zavakuování potraviny ztrácejí na svém vzhledu a po zamrazení je pak těžké je od sebe rozeznat. Proto je důležité vakuovací sáčky a boxy popsat. Na štítcích uveďte obsah, datum vakuování a případně i dobu trvanlivosti. Tak budete mít vždy přehled a neztratíte se v zásobách.

5. Opatrnost na ostré hrany

Při vakuování masa a ryb s kostmi hrozí protržení sáčku. Pro jistotu sáhněte po speciálních proužcích z voskovaného plátna, které sáček ochrání.

6. Čerstvost na prvním místě

Chuť a vůni potravin si vychutnáte naplno, pokud je vakuujete co nejdříve po nákupu nebo sklizi. Čerstvě vakuované potraviny si po delší době v lednici nebo mrazáku zachovají úžasnou chuť a aroma.

7. Ovoce raději zmrazené

Než ovoce zavakuujete, doporučujeme ho nejprve zmrazit. Zabráníte tak jeho pomačkání a znehodnocení. Ovoce rozložte v jedné vrstvě na plech a nechte ho takto zmrazit. Až bude mražené, vložte ho do sáčku a zavakuujte.

8. Fólie pro čistotu

Před vložením potravin do vakuovacího sáčku je zabalte do potravinářské fólie. Chráníte tak sáček před znečištěním a ušetříte si práci s jeho mytím. Sáček tak budete moci používat opakovaně.

9. Místo na dýchání

Aby sáček šel správně uzavřít, nechte na jeho horním okraji volný prostor. Ideální je mezera o šířce 5 až 7 centimetrů. Díky tomu předejdete nepříjemnostem, jako je pootevření sáčku, jeho poškození a následnému zkažení potravin.

10. Každé maso zvlášť

Nápad naplnit jeden sáček různými druhy masa je lákavý. Tomuto ale raději odolejte. Jednotlivé druhy masa mají různé vůně a chutě, které by se smícháním v sáčku mohly nepříjemně ovlivnit. Raději proto maso rozdělte do samostatných sáčků a vychutnejte si pak jeho specifickou chuť v každém pokrmu.

Vakuování potravin je skvělý způsob, jak šetřit čas, peníze a minimalizovat plýtvání. Dodržováním těchto jednoduchých tipů dosáhnete maximální efektivity a vaše potraviny zůstanou čerstvé a chutné po mnohem delší dobu.

Publikováno: 13. 05. 2024

Kategorie: Lifestyle

Autor: Milena Hájková