Zdraví

Zdravá výživa může i chutnat

Written by Redakce

V dnešní době nás neustále atakují lékaři a odborníci přes výživu se svými grafy, na kterých nám ukazují jak se neustále zvyšuje počet lidí s obezitou. Pryč jsou doby, kdy nás statistiky informovaly o tom, že největší počet tlouštíků žije v Americe a my jsme se jim mohli posmívat a říkat, že to mají z těch svých hamburgrů. Dnes by jsme se měli přestat smát, protože ve statistikách o obezitě obsazuje Česká republika přední příčky. Ale copak je možné odolat všem lákadlům ať už sladkým či těm, co se rády koupou v přepálených tucích?

Pokud nechceme zemřít ve 40 letech na infarkt či rakovinu trávicího traktu tak ano, musíme odolat! Že se nedokážete vzdát Vašich oblíbených sladkostí? Mám návrh. Vzdejte se Vašich sladkostí a nahraďte je jinými, zdravějšími. A nemusíte se vzdát ani čokolády! Existuje totiž taková zdravější verze kakaa. Říká se jí karob (svatojánský chléb). Díky svojí přirozeně sladké chuti se nemusí obohatit cukrem. Při porovnání s kakaem zjistíme, že karob obsahuje třikrát více vápníku, sedmnáctkrát méně tuku a o třetinu méně kalorií. Tak ještě si myslíte, že Vaši milovanou čokoládku nedáte bez boje? Vyzkoušejte i sušené plody. Takové rozinky v karobu (zdravé čokoládě) jsou přeci pochoutka.

Ale nejen mlsáním živ je člověk. Jsou biopotraviny, které k životu potřebujeme každý den. Základem je určitě chléb. Například správný kváskový chléb žitný se peče z žitné mouky a neobsahuje droždí. Droždí je nahrazeno kváskem a chléb je lépe stravitelný. A pokud ho budete dobře uchovávat vydrží být vláčný až týden. Můžete si ho upéct sami doma.

Pokud potřebujete dodat minerály vyzkoušejte mořské řasy. Řasy se nejčastěji používají v japonské kuchyni. Můžete je použít k přípravě sushi, ale i běžných jídel jako jsou pomazánky a polévky. Chcete ochutnat sushi a nevěříte čínskému bistru? Zkuste si ho připravit sami.

Leave a Comment