Zdraví

Microgreens – vypěstujte si mikro byliny pro zdraví

Nejlepší vitaminy a minerály nám dává příroda. Zapomeňte na lahvičky a plata s doplňky stravy. Pojďte si zdraví vypěstovat. Nemáte zahrádku? To vůbec nevadí. Vypěstujte si mikro bylinky a mikro zeleninu na okně či na kuchyňské lince.

Vše, co pro naše zdraví potřebujeme, najdeme v přírodě – v bylinkách, v zelenině a v ovoci. Největší sílu však mají rostliny na začátku, kdy se ze semínka probouzí k životu. Takto si je nejlépe a nejzdravěji vypěstujete doma. Toto pěstování není nijak náročné na prostor ani na podmínky. Pokud si navíc pěstování rozložíte v čase, máte možnost mít každý den čerstvou mikro zeleninu či mikro byliny.

Jak využít mikro byliny v moderním zdravé výživě?

Ideální je vypěstované mikro byliny a mikro zeleninu konzumovat v syrovém stavu. Hodí se do smoothie i koktejlů. Využijete je do salátů, do pomazánek, jen tak na chléb, do různých raw dobrot i do chuťovek, které si snadno připravíte například z čerstvého sýru (kuličky z čerstvého sýru s bylinkami). Nutričně obohatí v podstatě každé běžné jídlo. Ideální je přidat je do jídla, které má již teplotu jen kolem 40 °C, abychom zcela eliminovali možnost ztráty nutričních hodnot bylin z důvodu vysoké teploty.

Nejoblíbenější mikro byliny

Nejoblíbenějšími mikro bylinami jsou zejména ty, které mají aromatičtější chuť. Proto se takto pěstuje třeba ředkev, řeřicha či kedluben. Ve které fází rostlinky mluvíme o tzv. microgreens? Semínku za optimálních podmínek trvá 2 až 4 dny, než vyklíčí. Ve svých 7 až 10 dnech mluvíme o microgreen stádiu. Právě v této fázi mají rostlinky až 40krát více nutričních hodnot než dospělá zelenina. Do fáze mladé zeleniny by rostlinky následně dorostly během 2 až 3 týdnů. To už ale bude vaše zeleninka dávno sklizena a snědená. O dospělé zelenině pak mluvíme zhruba při jejím stáří 1 až 2 měsíce.

Pěstování bez práce

Díky českému projektu Ingreen můžete nyní sklízet vlastní microgreens set bez námahy. Běžné pokusy pěstování na vatě i v klíčících miskách totiž končí neslavně. Sadba často trpí plísněmi. Z Ingreen dostanete kvalitní nemořená semena vhodná ke konzumaci a též celý systém pro pěstování microgreens. Rostlinky se pěstují na speciálním absorbentu, díky kterému skvěle rostou, semínka neplesniví a během celé doby předpěstování není sadbu nutné ani zalívat. Prostě dáte do misky vodu, přidáte absorbent a nasypete semínka. Zhruba po týdnu sklízíte svoje mikro byliny plné zdraví.