Jídlo

Kešu oříšky: netradičně a zdravě

Není velkým tajemstvím, že semena stromu zvaného Ledvinovník západní známá pod názvem kešu oříšky obsahují opravdu veliké množství tělu prospěšných látek. I přes jejich přirozeně lahodnou chuť se ale najdou lidé, kterým samotné kešu oříšky příliš nezachutnají nebo je po čase omrzí. Jak tedy zakomponovat tyto přirozené antioxidanty do jídelníčku originálně a zdravě?

Broskvový dezert

Jedním z nejvíce vyzdvihovaných účinků kešu oříšků (https://nutily.cz/kesu/ – zde je seženete v prvotřídní kvalitě) je jejich schopnost odbourávat škodlivý LDL cholesterol. Abyste o tuto výbornou prevenci kardiovaskulárních onemocnění nepřišli, pokud vám samotné příliš nezachutnaly, můžete kešu vyzkoušet v tomto jednoduchém ovocném dezertu.

Broskve nakrájejte na tenké plátky a v misce promíchejte s trochou agáve, skořice a špetkou vanilkového prášku. Poté rozmixujte v mixéru hrst kešu oříšků, ke kterým můžete také vypeckované datle. Broskve naskládejte na talíř, ozdobte rozmixovanou směsí a podávejte.

Domácí dresink

Kešu oříšky obsahují značné množství železa, zinku a hořčíku a jsou velice prospěšné imunitě nebo paměti a pomoci pomohou i při revmatických bolestech. Jedním z netradičních způsobu využití kešu oříšků může být například domácí bylinkový dresink bez umělých konzervantů a stabilizátorů.

Kešu nechte přes noc namočené, ráno je propláchněte a rozmixujte s okurkou, bílou částí jarní cibulky, česnekem, olejem, octem, solí a vodou. V misce poté promíchejte s nasekanými bylinkami, například koprem, bazalkou, pažitkou a petrželí a trochou sladké červené papriky. Trvanlivostí se samozřejmě domácí dresink nevyrovná těm kupovaným, kvalitou je ovšem několikanásobně předčí.

Limetková pěna

Je prokázáno, že kešu oříšky snižují riziko rakoviny v trávicím traktu, díky vitamínu K podporují růst a pevnost kostí a jsou také výborným zdrojem zdravých tuků, takže si své místo naleznou i v jídelníčku sestaveném za účelem hubnutí. Pokud ovšem po zhubnutí netoužíte, můžete bez obav vyzkoušet i limetkovou pěnu s kešu oříšky.

Oříšky opražte na pánvi nebo v troubě a poté je nasekejte na kousky a smíchejte s rozdrcenými cukrářskými piškoty. Vyšlehejte si smetanu s cukrem, přimíchejte tvaroh a nakonec přidejte i šťávu z limetky a limetkovou kůru. Skleničky naplňte ořechovou směsí, zalijte pěnou a zbytkem oříšků ozdobte.

Kešu oříšky jsou nepopiratelně pozoruhodnou potravinou, která v sobě spojuje až neuvěřitelné množství různých látek a jejich příznivých dopadů na lidské tělo. Existuje nepřeberné množství receptů, ve kterých je lze uplatnit, obecně ale platí, že kešu oříšky lze přidat do téměř jakéhokoliv jídla. Ať už si ale pochutnáváte na kešu oříšcích samotných, nebo rádi hledáte nové kombinace, jejich pravidelná konzumace je určitě krokem k vašemu pevnějšímu zdraví.

Napište komentář