Vaginálními infekcemi trpí 3 ze 4 žen. Zjistěte, kdy do léčby zapojit vašeho partnera

Čas od času musí tisíce párů v Česku držet sexuální půst, jehož důvodem jsou vaginální infekce. Právě na ně se zaměřil letní průzkum české značky intimní péče GYNELLA, který mimo jiné odhalil, že vaginální problémy má 75 % českých žen a polovina z nich dokonce několikrát ročně.

Jak poznat vaginální infekci

Vaginální infekci doprovází řada příznaků, které mohou zhoršit kvalitu života. Podle nového průzkumu značky GYNELLA z dubna 2023 se mezi nejčastější projevy řadí svědění a výtok, bolest při sexu, pálení při močení, bolest během menstruace a při sportu, nepravidelná menstruace, suchost a zápach. „Mykóza ovlivňuje můj život v podstatě ve všech činnostech, protože když máte ty nepříjemné pocity, svědění, pálení, tak se vám nechce nic. Raději zůstávám doma, abych se mohla třeba opláchnout,“ uvedla respondentka Jana (53 let).

Nemoc typicky postihuje ženy do 45 let, často se zhoršenou imunitou, někdy i s dalšími zdravotními obtížemi jako je diabetes, kožní onemocnění, zažívací obtíže či nachlazení.

Mykóza je celoroční záležitost

Vaginální infekce jsou obvykle dávány do souvislosti s koupáním v bazénu a zapařením v mokrých plavkách. Kromě těchto rizik spouští infekci antibiotická léčba, hormonální změny v těhotenství a při menopauze, stres a špatná strava. „K rozvoji mykózy může přispět také změna sexuálního partnera, kdy si mikrobiom muže a ženy nemusí vzájemně vyhovovat a může tak docházet k narušení pH v pochvě,“ uvedla gynekoložka MUDr. Kristýna Koutná.

Většina žen se léčí sama

Průzkum se zaměřil i na to, čím se ženy léčí v případě potíží a zjistilo se, že první volbou jsou volně prodejné masti a čípky z lékárny. „Samoléčba je velmi podstatná, hlavní je terapii nepřerušovat při první úlevě a doléčit se,“ podotýká MUDr. Kristýna Koutná. Pětina žen obtíže nikterak neřeší anebo zkouší babské rady z internetu a jen 6 % jde k lékaři.

Přestože mykóza není brána za sexuálně přenosnou chorobu, mohou ji onemocnět i muži a s partnerkou si ji opakovaně předávat (tzv. Ping pong efekt). V takových případech může být doporučena léčba obou partnerů. „Muži reagují veskrze pozitivně. Téměř polovina dokonce podstupuje léčbu se svojí partnerkou, vyloženě ji odmítá jen minimum mužů,“ říká Petra Tymešová, marketingová manažerka značky intimní péče GYNELLA. „Partner neměl žádný problém léčit se semnou. Sám ví, že se musíme vyléčit oba, abychom si to neustále nepředávali,“ potvrdila v průzkumu Ilona, 46 let.

Odborníci doporučují samoléčbu a změnu životního stylu

Aby se zamezilo vzniku a návratu infekce, doporučuje se úprava životního stylu a dodržovat správnou intimní hygienu. Dále v létě nezůstávat v mokrých plavkách, bránit zapaření intimních partií vhodným prádlem a sprchový gel vyměnit za intimní mýdlo. „Svým pacientkám doporučuji přípravky se stříbrem, které funguje proti bakteriím, virům i kvasinkám a následně užívání probiotik na podporu mikrobiomu. Tam, kde se obtíže pravidelně opakují, doporučuji léčbu partnera, který může být přenašečem, aniž by měl jakékoliv příznaky,“ dodala MUDr. Kristýna Koutná.

Tip pro vaši intimní hygienu

Jemná mycí pěna GYNELLA® Intimate Foam vhodná pro každodenní intimní hygienu. Obsahuje kyselinu mléčnou, která udržuje pH pochvy v normálu a Aloe Vera, které zklidňuje a zmírňuje červené pupínky vzniklé podrážděním po holení. Dostupné na www.gynella.cz.


Doplňující informace k průzkumu:

Testování spojené s dotazováním, realizované komunitou Ženy s.r.o., proběhlo v období od 13.3. do 24.4. na vzorku 589 žen ve věku 20–59 let z České republiky a na Slovenska. Podkladem kvantitativní analýzy dat žen trpících vaginální mykózou byl dále výzkumný projekt MML TGI, realizovaný agenturou Median; sběr dat probíhal v období od 21. 6. 2021 do 5. 12. 2021, základní datový soubor představuje reprezentativní výběr pro populaci žen ve věku 12-79 let v České republice, počet respondentek v dotčené cílové skupině byl 668. Výzkumný projekt hloubkových individuálních rozhovorů s 11 ženami, které v posledních 12 měsících trpěly vaginální mykózou, realizovala agentura Evalytics v období od 26. 8. 2022 do 16. 9. 2022.

Doplňující informace k vaginální mykóze:

Vaginální mykóza neboli kandidóza je poševní kvasinková infekce, způsobená přemnožením kvasinky rodu Candida Albicans. Mezi hlavní projevy onemocnění patří svědění, otok, vaginální suchost, pálení při močení, výtok, bolesti při pohlavním styku či nespavost, přičemž zpravidla jde o kombinaci těchto projevů.

Zdroj: www.gynella.cz

Publikováno: 30. 06. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Adéla Kavalírová