Olej z friťáku do nádrže auta?

Tak, jak populace naší planety vyčerpává různé zdroje, ať již je to ropa, uhlí nebo další, tak stoupá potřeba vynalezení nových zdrojů a jiných alternativ. Vzhledem k tomu, že naleziště jsou stále vyčerpanější, začal se hledat jiný zdroj, který by byl stejně výkonný a který by umožnil dalšímu rozkvětu naší pokročilé civilizace. Vždyť automobily, vlaky, autobusy, tramvaje i letadla a lodě se staly úplně normální nutností každého obyčejného člověka. Jak jinak se dostat do práce, pro děti do školy nebo do školky, na dovolenou, na služební cestu, na výlet nebo za příbuznými nebo známými. Stále více lidí tyto služby využívá, protože by jinak nestihl téměř nic. Bez těchto vymožeností si neumíme představit ani náš život.

A tak byla vynalezena bionafta, jako alternativa za ropná paliva do motorů aut. Výhodou je, že se vyrábí z tzv. obnovitelných zdrojů, jako jsou olejnaté plodiny. Může to být olej ze sóji, ale i slunečnicový, řepkový nebo palmový olej. Výroba bionafty probíhá tak, že se ze suchých semen lisuje olej. Tímto způsobem vznikají i odpady, které se používají na další věci, jako je například výroba přírodních hnojiv. V posledních letech se ale právě díky tomu zvedly ceny těchto olejnatých plodin, a tak je potřeba hledat další, levnější alternativy.

I z tohoto důvodu se začíná zkoušet využít použité fritovací oleje, které se používají ve fritovacích hrncích na smažení různých pokrmů, jako jsou hranolky, různá obalovaná masa či zeleniny. Tyto fritovací oleje by chtěly nechat přetvořit na bionaftu právě mnohé společnosti, které vlastní letadla, autobusy a další. Další alternativou mohou být i odpadní živočišné tuky, ale vše je ve formě výzkumu a zkoušek.

Publikováno: 13. 01. 2012

Kategorie: Lifestyle

Autor: Milena Hájková