Mýty o proteinech

Bílkoviny, nebo také proteiny, jak se jim odborně říká, užívá denně mnoho z nás. Někdo kvůli jejich vlivu na růst svalové hmoty, někdo protože se snaží shodit přebytečná kola. Bílkoviny mají ale velký podíl i na správné funkci imunity, nervové soustavy a s tím související mozkové činnosti. Sportovci řeší, jaký typ proteinů je nejlepší s ohledem na růst svalové hmoty, regeneraci svalů po tréninku, kdy užít který protein, kolik jej denně sníst… Jaké jsou ale mýty, kterým bohužel lidé často věřili a někteří stále věří?
  1. Proteiny jako náhrada pestré stavy – Ano, je fakt, že bílkoviny tvoří podstatnou složku naší stravy. Zvláště sportovci ji vidí v kvalitním libovém mase. Možná to nás vede k mylnému dojmu, že pokud bychom jedli kvalitní proteiny, můžeme tak nahradit pestrý jídelníček. Jenomže tento doplněk stravy nám jen tak sám o sobě nemůže poskytnout všechny důležité makro a mikroživiny. Ty potřebujeme nejen ke sportovním výkonům, ale i k správné funkci našeho organismu. Vždy bychom měli nejdříve pátrat po správném jídelníčku, který nám zajistí dost živin. Až v případě, že nám některé schází, přestože jíme kvalitní stravu, měli bychom sahat po výživových doplňcích.
  2. Svaly vám porostou samy – Kéž by tomu tak bylo… to by byl svět plný vyrýsovaných mužů i žen. Často bývá proteinům přisuzován doslova zázračný efekt, ale není tomu tak. Aby svalová hmota rostla, je potřeba, abychom měli mírně pozitivní kalorickou bilanci, vyrovnaný příjem mikro a makro živin a pravidelně jsme se stravovali. Bez kvalitní stravy a dostatečného silového tréninku jsou nám ale samotné proteiny, co se týče svalstva k ničemu.
  3. Proteiny jsou určeny pro kulturisty – Stále se velmi často domníváme, že jsou proteiny určeny jen pro osoby, které se věnují kulturistice nebo jiným vrcholovým sportům a sportovcům. Jenomže ony jsou vhodné pro každého, kdo si nestíhá nebo nedokáže sestavit denně takový jídelníček, aby mu bílkoviny nechyběly. Sloužit mohou i jako rychlá svačina či přísada na obohacení jídel, které máme rádi, ale nutričně nejsou zrovna vyvážená. Proteinové doplňky se podávají i lidem po operacích, aby se jim lépe hojily rány, zlepšily imunitní funkce nebo nedošlo ke ztrátě svalové hmoty.
  4. Užíváte proteiny? Užíváte anabolika – Tak to je další velký mýtus. Je nepřípustné, aby proteinové přípravky obsahovaly nepovolené dopingové látky uvedené na listině WADA. Jejich kontrolu zajišťuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Ceny anabolik jsou navíc několikanásobně dražší, než proteiny. Záměrné přidání anabolik do proteinových doplňků stravy výrobcem by bylo z ekonomického pohledu nesmyslem.
Ať už se zajímáte o proteiny z jakéhokoli důvodu, vždy investujte do kvalitních doplňků výživy.

Publikováno: 25. 11. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Milena Hájková